آموزش ساختن لینک کوتاه مطالب با امکان داخلی وردپرس
کد تخفیف در جریان devme1397 %10 تا آخر پاییز97

لینک های کوتاه یکی از پرطرفدارترین لینک ها هستند! لینک های کوتاه شده برای انتشار در شبکه های اجتماعی بسیار مناسب است. امروزه نیز سرویس های کوتاه کننده لینک بسیار زیادی وجود دارند که می توانند لینک های طولانی مطالب سایتتان را در چند کلمه خلاصه کنند. اما آیا می دانستید در وردپرس شما این امکان را دارید که لینک های مطالب را به صورت کوتاه شده در اختیار کاربرانتان قرار دهید؟

Shrink URL in WordPress

در مسایل سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو، همواره تأکید شده لینک مطالب و برگه ها باید حاوی کلمات قابل جستجو باشد. به این لینک ها Friendly URL می گویند. در سایت های فارسی، عموما عنوان مطالب به صورت فارسی نوشته می شود. این گونه نام ها در صورتی که نامک مطالب به صورت انگلیسی تغییر نکند، به همان صورت در لینک مطلب خواهند آمد که عبارات UTF8 در لینک هایتان خواهند بود که طول لینک را در برخی از شبکه های اجتماعی یا انجمن ها بسیار طولانی نمایش خواهد داد که جلوه خوبی ندارد.

اگر دقت کرده باشید، در تنظیمات پیوندیکتای وردپرس، یک گزینه دارید که بجای نامک طولانی مطالب، تنها یک شناسه از آنها را نمایش می دهد. این گزینه پیش فرض پیوندیکتای وردپرس، دقیقا همان لینک کوتاه شده مطلب ما را می سازند که در این مستند از مارکت دِومی قصد داریم بدون اینکه پیوندیکتای مطالب را تغییر دهیم، این گونه لینک ها را به صورت متنی برای هر مطلب ایجاد کنیم که کاربران یا خود شما برای اشتراک گذاری صفحات سایتتان در شبکه هایی مانند تلگرام یا اینستاگرام یا فیس بوک و … دچار مشکل نشوید و نیازی به سرویس های کوتاه کننده لینک نداشته باشید.

اساس کار ما برای ایجاد لینک های کوتاه مطالب، دریافت شناسه ( ID ) مطالب یا برگه هاست که در کنار آدرس سایت قرار می دهیم. از آنجا که بخش بزرگی از لینک های کوتاه ثابت هستند (آدرس سایت به همراه علامت سوال و P و مساوی!) ، پس کار بسیار آسان است.

 

برای داشتن لینک کوتاه برای هر مطلب، شما می توانید کد زیر را در فایل های قالب مانند single.php یا page.php استفاده کنید. استفاده از این کد در مکان های مختلف و خارج از حلقه در فایل های single.php و page.php مانعی ندارد. اما اگر نتیجه خوبی نگرفتید، سعی کنید کد را داخل حلقه مطلب استفاده کنید.

لینک کوتاه ما توسط کد زیر ایجاد می شود:

<?php echo esc_url( home_url() ); ?>/?p=<?php the_ID(); ?>

خروجی این کد چیزی مانند این خواهد بود:

https://devme.ir/?p=1234

در خروجی مثال بالا می بینید که در انتهای لینک یک عدد 1234 وجود دارد. این عدد با شناسه هر مطلب جایگزین خواهد شد و مابقی بخش های قبل از آن در تمامی لینک های کوتاه ثابت خواهد بود.

 

حال شما می توانید این کد را در عناصر HTML مانند فیلدهای ورودی input یا textarea یا DIV و … استفاده کنید تا بتوانید بهتر به آن استایل بدهید. پیشنهاد مارکت Devme این است که لینک های کوتاه را داخل فیلدهای ورودی از نوع input قرار دهید تا انتخاب آن و کپی کردن لینک های ساخته شده آسان تر باشد.

برای مثال:

<input type="text" value="<?php echo esc_url( home_url() ); ?>/?p=<?php the_ID(); ?>" />

هنوز دیدگاهی ارسال نشده! نظر شما چیست؟

دیدگاه شما درباره این صفحه چیست؟