وردپرس: جلوگیری و توقف گوگل از ایندکس کردن خوراک ها (Feed)
کد تخفیف در جریان devme1400 %10 تا آخر بهار ۱۴۰۰

خوراک ها صفحاتی هستند که به صورت خلاصه، تمامی محتواهای سایت ما را در اختیار دیگران قرار می دهند. خوراک ها دارای یک آدرس مشخص هستند که می توانند مورد استفاده اپلیکیشن ها یا وب سایت ها قرار بگیرند. اما خوراک از صفحاتی است که نباید در گوگل ایندکس شود! اگر توسط مستند غیرفعال کردن خوراک وردپرس، خوراک های سایتتان را غیرفعال کرده باشید، گوگل این صفحات را با خطای 500 یا در برخی مواقع با خطای 403 شناسایی می کند.

اکنون نیاز داریم که توسط فایل robots.txt به گوگل و دیگر موتورهای جستجوگر بفهمانیم که نباید خوراک های سایت ما را بررسی کنند! پس با ما در این مستند از مارکت دِومی همراه باشید.

 


1 . فایل robots.txt ایجاد کنید

این فایل باید در روت اصلی دامین (در فایل منیجر) قرار گرفته باشد. اگر مطمئن نیستید که چنین فایلی دارید یا خیر، کافیست سعی کنید آن را در مرورگرتان باز کنید. مثال: https://devme.ir/robots.txt را اگر در مرورگرتان باز کنید (بجای devme.ir باید آدرس سایتتان را وارد کنید)، متوجه می شوید که آیا این فایل وجود دارد یا خیر. اگر فایل ربات باز نشد، پس نیاز دارید یکی ایجاد کنید. اگر نمی دانید چگونه اینکار را انجام دهید، این مستند از مارکت دِومی را مطالعه نمایید.

 

2 . دستور زیر را در فایل robots.txt قرار دهید

اکنون می توانیم در این فایل، دستور غیرمجاز خواندن خوراک را به گوگل بدهیم. بدین ترتیب :

Disallow: */feed/

و اگر پیوندیکتای سایتتان به صورت پیش فرض است ، این دستور را استفاده کنید:

Disallow: *?feed*

 

3 . بروز رسانی فایل robots.txt در گوگل وبمستر

پس از تغییر در فایل robots.txt به گوگل وبمستر مراجعه نموده و پنل مربوط به سایتتان را باز کنید. سپس در زیرمجموعه Crawl گزینه robots.txt Tester را باز کنید. کلید Submit زیر کادر را کلیک کنید و در پنجره باز شده، کلید Submit مربوط به Ask Google to update را کلیک کنید. مجددا صفحه Robots.txt Tester را باز کنید.

 

4 . علامت گذاری خطای خوراک در گوگل وبمستر

اگر در گوگل وبمستر برای سایتتان خطاهایی برای خوراک مشاهده می کنید، پس از انجام اقدام بالا، آنها را بعنوان رفع شده علامت گذاری کنید.

امیرحسین گفت :مهر 2, 1400

خدا عزیزاتو حفظ کنه
دمت گرم

دیدگاه شما درباره این صفحه چیست؟