وردپرس: دریافت و ساخت خودکار آدرس قالب فعال (Template directory)
کد تخفیف در جریان devme1397 %10 تا آخر پاییز97

در طراحی قالب های وردپرسی یا حتی ایجاد تغییرات در آن، گاها نیاز می شود برخی از فایل ها (مانند تصاویر یا حتی فایل های JS یا CSS) را در مکانی از قالب قرار دهیم. همانطور که می دانید برای اجرای صحیح یک فایل، می بایست مسیر دقیق و کامل آن فایل را نیز وارد نماییم تا آن فایل در هنگام درخواست مرورگر بتواند اجرا شود.

یکی از مرسوم ترین روش های آدرس دهی داخل فایل ها، وارد کردن مسیر کامل فایل مورد نظر در سایت است. برای مثال :

https://devme.ir/example/files/images/logo.png

درحالت عادی وارد کردن این آدرس در فایل های قالب ، در صورتی که آن فایل بتواند به خوبی اجرا شود هیچ اشکالی ندارد، اما اگر بخواهیم یک فایل را داخل پوشه قالب قرار دهیم و آن قالب را برای مصرف دیگران منتشر کنیم چه ؟ فرض کنید آدرس فایل مورد نظر ما در سایت فعلی ما به این صورت است :

https://devme.ir/cdn/wp-content/themes/example-theme/images/logo.png

اگر بخواهید همین آدرس را در قالب وارد کنید، طبیعتا در سایت های کاربران شما که قالبتان را نصب می کنند، آن فایل مستقیما از سرور شما بارگیری خواهد شد. اما با فرض اینکه توسط توابع توانستیم آدرس اصلی سایت را در ابتدای آدرس فایل قرار دهیم، چه فکری به حال نام پوشه قالب باید کرد؟

چون همانطور که می دانید گاها اتفاق می افتد که کاربران نام پوشه قالب را تغییر می دهند، در اینصورت فایل های ما که در قالب به همراه نام پوشه قالب آدرس گذاری کرده ایم دیگر قابل دسترس نخواهند بود.

تمامی این موارد را در قالب یک مستند از مارکت دِومی توضیح دادیم که به شما یک کد کوچک اما کاربردی معرفی کنیم تا بتوانید مسیردهی فایل های مورد استفاده در قالب را خلاصه کنید!

در آدرس قبلی که ما تمامی مسیر را داخل قالب نوشته بودیم، می توانیم آن را به این صورت بنویسیم :

<?php echo get_template_directory_uri(); ?>/images/logo.png

در اینجا ما بجای نوشتن مسیر کامل پوشه قالب، از کد <?php echo get_template_directory_uri(); ?> استفاده کردیم تا بتوانیم به صورت خودکار، مسیر پوشه قالب به همراه آدرس اصلی سایت و تمامی پوشه های دیگر قبل از آن را در ابتدای فایل قرار دهیم. کافیست دقت داشته باشید که تکه کد مذکور، تنها آدرس کامل پوشه قالب فعلی را دریافت خواهد کرد، و اگر فایل مورد نظرمان که قصد داریم از آن بهره بگیریم، در پوشه های اضافه تری از قالب قرار دارد، باید در ادامه آدرس، آنها را اضافه کنیم.

هنوز دیدگاهی ارسال نشده! نظر شما چیست؟

دیدگاه شما درباره این صفحه چیست؟