وردپرس: نمایش لیست دسته بندی مطالب با اعمال تنظیمات (بدون افزونه)
کد تخفیف در جریان devme1397 %10 تا آخر پاییز97

در وردپرس شما این امکان را دارید که مانند بسیاری از سیستم های مدیریت محتوای دیگر ، مطالب خود را در دسته های مختلف طبقه بندی کنید. ساختن این دسته بندی ها برای کاربران از جنبه مفید است که می توانند آسان تر در بین مطالب شما بگردند و آنها را بر اساس نوع محتوا به صورت لیست وار مشاهده کنند.

حال مسأله این است که چطور می توانیم این دسته بندی ها را به کاربران معرفی کنیم؟ جواب بسیار آسان است و احتمالا همه ی شما نیز می دانید که راه های مختلفی برای این کار وجود دارد. از جمله استفاده از ابزارک اختصاصی وردپرس برای اینکار که به شما اجازه میدهد دسته بندی های خود را در سایدبار (مکان ابزارک) نمایش دهید. یا افزونه هایی که این کار را به صورت پیشرفته تر برایتان انجام می دهند. اما در این مستند قصد داریم کدی به شما معرفی کنیم که دارای تنظیمات نیز می باشد و می توانیم توسط آن لیستی از دسته بندی های سایت را به کاربران نمایش دهیم.

WordPress-Categories-List

استفاده از این کد مزیت هایی دارد که عبارتند از:

 1. قابل تنظیم بودن کد با استفاده از پارامترهای مختلف
 2. امکان استفاده از این کد در ابزارک و داخل فایل های قالب (جهت شخصی سازی بهتر)
 3. کارایی این کد را اکثر افزونه های مخصوص این کار نیز دارند. پس همیشه سعی می کنیم درصورتی که بتوانیم یک نیاز وبمستری را با کدنویسی کوتاه حل کنیم ، به سمت افزونه نمی رویم!

این کد در حالت بدون پارامتر به صورت زیر است :

<?php wp_list_categories(); ?>

 

پارامترهایی که می توانیم در این کد به کار ببریم به شرح زیر هستند: (دقت کنید عبارت های داخل کادر ابتدای هر لیست همان پارامترها هستند و در کنار آن توضیحات مربوط به آن پارامتر می باشد)

 • 'current_category' (یک کلس سفارشی به دسته بندی که کاربر در آن حضور دارد اضافه خواهد شد. با این کلس می توانیم لینک مربوط به دسته بندی در حال مشاهده را تغییر دهیم.)
 • 'depth' (مقدار این پارامتر باید عددی باشد. این پارامتر جهت تورفتگی متن یا همان لینک های دسته بندی ها استفاده خواهد شد.)
 • 'echo' (به صورت پیش فرض فعال است. این پارامتر کاراکترهای نامناسب را در هنگام خروجی دادن، خنثی می کند. جهت غیرفعال سازی این امکان، مقدار آن را false قرار دهید.)
 • 'exclude' (این پارامتر جهت استثناء کردن یک یا چند دسته بندی از خروجی لیست دسته بندی ها استفاده می شود. شما می توانید برای وارد کردن چندین دسته بندی، آی دی دسته های مورد نظر را با کاما یا فاصله از هم جدا کنید.)
 • 'feed' (در صورت استفاده کردن این پارامتر ، لینک خوراک هر دسته بندی نمایش داده خواهد شد. بکار گرفتن این پارامتر در این کد ، بدون وارد کردن مقدار برای این پارامتر ، این قابلیت را به کد اضافه خواهد کرد ولی در صورت عدم نمایش خوراک، مقدار را عدد یک قرار دهید.)
 • 'hide_empty' (این پارامتر می تواند دسته هایی که هیچ مطلبی ندارند را مخفی یا نمایش دهد. جهت نمایش دسته های خالی ، مقدار این پارامتر را عدد 0 و در صورت تمایل برای عدم نمایش دسته های خالی ، مقدار را عدد 1 قرار دهید.)
 • 'order' (این پارامتر، مرتب سازی لیست دسته ها را بر عهده دارد. این پارامتر می تواند لیست شما را نزولی یا صعودی کند. جهت استفاده از مرتب سازی صعودی ، مقدار پارامتر را ASC و برای نزولی مقدار را DESC قرار دهید.)
 • 'orderby' (این پارامتر را بهتر است در کنار پارامتر order استفاده کنید. ابتدا تعیین کنید که لیست شما صعودی باشد یا نزولی ، سپس توسط این پارامتر می توانید الگوریتم مرتبی سازی را تعیین کنید. شما در این پارامتر می توانید برای مرتب سازی بر اساس شناسه دسته ها از مقدار ID استفاده کنید، یا برای مرتب سازی بر اساس حروف الفبا ، از مقدار name استفاده کنید.)
 • 'separator' (این پارامتر می تواند جداکننده هر لینک دسته بندی را برایتان درج کند. برای مثال می تواند با استفاده از <br> هر لینک را در یک سطرح قرار دهید. یا هر چیزی که خودتان بخواهید! فقط کافیست در قسمت مقدار این پارامتر، عبارت یا کدی که می خواهید بین هر لینک قرار بگیرد را وارد کنید.)
 • 'show_count' (شما می توانید تعداد مطالبی که در هر دسته بندی منتشر شده را نمایش دهید. برای فعالسازی این امکان، مقدار پارامتر را عدد 1 وارد کنید و برای عدم نمایش تعداد مطالب ، یا از این پارامتر استفاده نکنید یا مقدار را عدد 0 قرار دهید.)
 • 'show_option_all' (نمایش یک متن در صورت وجود تعداد زیاد دسته بندی به عنوان “مشاهده همه دسته بندی ها“. دقت داشته باشید در قسمت مقدار این پارامتر، باید متنی را وارد کنید که برای این لینک نمایش داده می شود. مثلا می توانید در مقدار این پارامتر همان جمله ی “مشاهده همه دسته بندی ها” استفاده کنید.)
 • 'show_option_none' (یک متن در مقدار این پارامتر وارد کنید، تا در صورتی که هیچ دسته بندی در سایتتان یافت نشود، به عنوان متن “هیچ دسته بندی وجود ندارد” نمایش داده شود. البته در صورتی که حتی یک دسته بندی هم دارید، نیازی به استفاده از این پارامتر نیست! مگر اینکه طراح قالب هستید و قالبتان ممکن است توسط دیگران استفاده شود که چنین امکانی ممکن است جالب باشد! هرچند مارکت Devme پیشنهاد می کند نیازی به استفاده از این پارامتر نیست.)
 • 'style' (شما می توانید نوع خروجی لیست دسته بندی ها را مشخص کنید. اگر در مقدار این پارامتر عبارت list را استفاده کنید، نوع نمایش دسته بندی ها با تگ li یعنی همان لیست وارد خواهد بود. اما اگر مقدار را خالی بگذارید، هر لینک دسته بندی با <br> از هم جدا می شوند و از تگ li استفاده نخواهد شد.)
 • 'use_desc_for_title' (توضیحات دسته بندی را زیر هر عنوان نمایش خواهد داد. اگر می خواهید توضیحات دسته بندی هم زیر لینک هر دسته بندی نمایش دهید، در قسمت مقدار این پارامتر عدد 1 را وارد کنید. در غیراینصورت نیازی به استفاده از این پارامتر نیست.)
 • چندین پارامتر دیگر نیز وجود دارند که می توانید در این مستند از وردپرس مشاهده کنید.

 

تا اینجا با پارامترهای جالب این کد آشنا شدید. اما اکنون قصد داریم این پارامترها را در کد استفاده کنیم.

مثال کاربرد تمامی پارامترها در کنار تابع wp_list_categories :

<ul>
  <?php wp_list_categories( array(
    'child_of'      => 0,
    'current_category'  => 0,
    'depth'        => 0,
    'echo'        => 1,
    'exclude'       => array( 10,12,25,78 ),
    'exclude_tree'    => '',
    'feed'        => '',
    'feed_image'     => '',
    'feed_type'      => '',
    'hide_empty'     => 1,
    'hide_title_if_empty' => false,
    'hierarchical'    => true,
    'order'        => 'ASC',
    'orderby'       => 'name',
    'separator'      => '<br />',
    'show_count'     => 1,
    'show_option_all'   => __( 'مشاهده همه دسته بندی ها' ),
    'show_option_none'  => __( 'هیچ دسته بند یافت نشد' ),
    'style'        => 'list',
    'taxonomy'      => 'category',
    'title_li'      => __( 'دسته بندی ها' ),
    'use_desc_for_title' => 1,
  ) ); ?> 
</ul>

در کد بالا ما تمامی پارامترها را استفاده کردیم! حالا باید با در نظر گرفتن کاربرد هر پارامتر و نیازتان ، از این پارامترها استفاده کنید تا بتوانید لیست دسته بندی هایتان را پیشرفته تر کنید.

هنوز دیدگاهی ارسال نشده! نظر شما چیست؟

دیدگاه شما درباره این صفحه چیست؟