آموزش فعال سازی و نصب و راه اندازی وردپرس شبکه (چند سایته)
کد تخفیف در جریان devme1397 %10 تا آخر پاییز97

وردپرس یکی از پر امکانات ترین اسکریپت های مدیریت محتواست و تاکنون قالب ها و افزونه های بسیار زیادی برای آن طراحی شده است. اما یکی از ویژگی هایی که وردپرس به همراه خود دارد، امکان راه اندازی یک سرویس وبلاگ دهی است. اخیرا هم شاهد رشد وبلاگ دهی های متعددی با وردپرس بوده ایم.

وردپرس چندسایته یا شبکه، علاوه بر وبلاگ دهی، می تواند گزینه مناسبی برای وب سایت هایی باشد که می خواهند چندین سایت دیگر به صورت ساب دامین (Subdomain) یا ساب دایرکتوری (SubDirectory) داشته باشند، است.

یکی از قوانین اصلی داشتن وبلاگدهی به صورت ساب دامین این است که وردپرس شما به تازگی راه اندازی شده باشد و محتوای جدیدی به آن اضافه نشده باشد. همچنین برای داشتن وردپرس شبکه به صورت سابدامین، باید قابلیت WildCard روی هاست شما فعال باشد.

اما وردپرس شبکه به صورت ساب دایرکتوری (مثال: https://devme.ir/blogname) در هر زمان که بخواهید می تواند فعال و راه اندازی شود.

 


1 . آماده سازی وردپرس برای شبکه شدن

قدم اول برای داشتن وردپرس شبکه، آماده سازی آن است.

  1. ابتدا آزمایش کنید که پیوندهای یکتا در سایت شما کار می کند یا خیر؟ برای اینکار به تنظیمات پیوندیکتا مراجعه نموده و آن را روی “نام و سال” یا موارد دیگر قرار دهید.
  2. تمامی افزونه ها را غیرفعال کنید. پس از فعالسازی وردپرس شبکه می توانید آنها را مجددا فعال کنید.

 


2 . فعال سازی وردپرس شبکه

در حالت عادی، وردپرسی که نصب می کنید، به صورت یک وب سایت تکی است. اما اگر بخواهید وردپرس را به شبکه تبدیل کنید، باید کد زیر را در فایل wp-config.php قبل از خط /* That's all, stop editing! Happy blogging. */ قرار دهید.

define('WP_ALLOW_MULTISITE', true);

 


3 . راه اندازی و نصب

پس از قرار دادن کد بالا، به پیشخوان > ابزارها > نصب شبکه مراجعه کنید.

در این صفحه باید یک عنوان برای سایت و یک ایمیل برای مدیریت کل وارد نمایید.

سپس در مرحله بعدی، بین نوع آدرس وبلاگ ها (ساب دامین یا سابدایرکتوری) باید یکی را انتخاب کنید. دقت کنید اگر ساب دامین را انتخاب کنید، می بایست پیش از آن قابلیت WildCard روی هاستتان فعال باشد. اگر از فعال بودن آن اطمینان ندارید، از هاستینگ خود بپرسید، و در صورت غیرفعال بودن آن، از هاستینگ خود بخواهید آن را برای شما فعال کنند (این مورد در اکثر هاستینگ ها هزینه ای در حدود 3 تا 5 هزار تومان دارد.)

 


4 . قرار دادن کدها

در مرحله ی آخر، دو کادر متنی حاوی کد به شما نمایش داده خواهد شد که بالای هر کادر ذکر شده چه کدی را باید در چه فایلی قرار دهید. این دو فایل wp-config.php و .htaccess است.

WordPress Finish Step Network

اولین کد (برای فایل wp-config.php) را باید پیش از خط /* That's all, stop editing! Happy blogging. */ قرار دهید.

دومین کد (برای فایل .htaccess) باید کاملا جایگزین کدهای فعلی این فایل در فایل منیجر کنید.

اکنون وب سایت شبکه شما آماده است و می توانید از آن لذت ببرید.

هنوز دیدگاهی ارسال نشده! نظر شما چیست؟

دیدگاه شما درباره این صفحه چیست؟