آموزش نصب قالب (پوسته) وردپرس – مبتدی تا حرفه ای
کد تخفیف در جریان devme1400 %10 تا آخر بهار ۱۴۰۰

یکی از مشکلاتی که ممکن است کاربران تازه وارد در وردپرس دچارش شوند، نصب قالب هایی است که در اینترنت دانلود می کنند. البته منظور از تازه وارد ، افرادی هستند که به تازگی به جمع وردپرسی ها پیوسته اند و نمی دانند چگونه باید قالب های وردپرس را نصب کنند.

قالب های وردپرس عموما به دو شیوه قابل نصب هستند که در این صفحه قصد داریم به صورت کامل روش نصب کلی انواع قالب ها را آموزش دهیم.

دقت داشته باشید این آموزش ممکن است با روش نصب قالبی که در دست دارید متفاوت باشد. چراکه پوسته های وردپرس با امکانات مختلفی طراحی و منتشر می شوند و ممکن است پیش نیازهایی داشته باشد که می بایست پیش از فعالیت سایت ، آنها را نصب و فعال کنید.

اما در ادامه آموزش قصد داریم مراحل نصب یک پوسته (قالب) در وردپرس را از مبتدی تا حرفه ای آموزش دهیم.

 

مرحله اول : آماده کردن قالب برای آپلود

زمانی که قالبی را از اینترنت دانلود می کنید، ممکن است شامل چندین پوشه ی اضافه باشد . ازجمله پوشه هایی که در برگیرنده فایل آموزش ، فایل دمو ، افزونه های پیش نیاز و … می باشد. در پکیج دانلود شده ، هر پوشه اضافه دیگری که باشد ، در نهایت یک پوشه مخصوص قالب است.

برای مثال تصویر زیر را مشاهده کنید. در این تصویر ما یک قالب دانلود کرده ایم که شامل پوشه های متعددی در فایل فشرده دانلود شده است.

ما در این مرحله تنها یک قالب از اینترنت دانلود کرده ایم. فایل دانلود شده با فرمت ZIP بود که با برنامه WinRar باز کردیم و تمامی محتویات داخل آن را استخراج (Extract) کردیم. اکنون فایل های استخراج شده آن فایل فشرده به صورت تصویر بالا مشاهده می شود.

در تصویر بالا ما 4 پوشه داریم. همانطور که از اسمشان پیداست ، مشخص است هر کدام حاوی چه اطلاعاتی هستند.

اما مهم ترین فعالیت در این مرحله ، یافتن پوشه ای است که حاوی فایل های اصلی قالب ماست. گاهی اوقات (مانند تصویر بالا) شما می توانید با خواندن نام پوشه ها ، پوشه ای که حاوی فایل های قالب است را پیدا کنید. اما در حالت های مختلف ممکن است :

  • نام پوشه ای که حاوی فایل های قالب است ، با خود نام قالب در پکیج قرار داشته باشد.
  • در پکیج دانلود شده یک فایل فشرده دیگر باشد که آن فایل فشرده حاوی فایل اصلی قالب باشد.
  • یا فایل فشرده ای که دانلود کرده اید، تنها حاوی یک پوشه باشد که آن هم مربوط به فایل اصلی قالب خواهد بود.
  • یا به روش های دیگر که هر منتشر کننده تصمیم می گیرد فایل اصلی قالب را به چه صورتی و در چه مکانی از پکیج دانلودش قرار دهد.

اما به هر حال اگر هم فکر کردید که فایل اصلی قالب را یافته اید ، باید باز هم مطمئن شوید! بهترین روش برای اطمینان اینکه آیا پوشه ای که پیدا کرده اید واقعا مربوط به فایل های قالب است ، باید آن را بررسی کنیم که فایل style.css دارد یا خیر .

به عنوان مثال اگر چند پوشه داخل فایل دانلودی پیدا کردید ، یا حتی فایل های فشرده ای که احتمال می دهید حاوی قالب اصلی باشد را باز کنید و به دنبال فایل style.css مانند تصویر زیر باشید :

در تصویر بالا مشاهده می کنید که ما یک پوشه ای را پیدا کردیم که حاوی فایل style.css است. اما باید آن را توسط یک نرم افزار نوت پد (NotePad) باز کنید و محتویات آن را بررسی کنید. در محتویات فایل Style.css قالب باید در ابتدای آن کدی مشابه زیر مشاهده نمایید :

/*
Theme Name: نام همان قالب
Theme URI: https://devme.ir
Author: نام طراح
Author URI: https://devme.ir
Description: یک توضیحات برای همان قالب
Version: 2.8.5 - نسخه قالبی که در دست دارید
 
 و اطلاعات دیگری که ممکن است در این بخش وجود داشته باشد
*/

پس تا اینجا ما یک پوشه را پیدا کردیم که مربوط به قالب اصلی است و فایل style.css را نیز پیدا کردیم و درون آن اطلاعات قالب درج شده بود. پس ما پوشه قالب را پیدا کردیم!

 

مرحله دوم : فشرده کردن مجدد فایل قالب و آپلود

در مرحله اول ما پوشه ای که درون آن فایل های اصلی قالب قرار گرفته بودند را پیدا کردیم. اکنون وقت آن است که آن پوشه را (نه محتویات داخل آن ، بلکه فقط آن پوشه ای که داخلی فایل های قالب قرار دارند. مانند همان فایل style.css و …) توسط نرم افزار winRar با فرمت ZIP فشرده کنیم.

توجه : تقریبا تمامی فایل منیجرها از فرمت فشرده سازی zip پشتیبانی می کنند و می توانید آن را درون فایل منیجر Extract کنید، اما به هیچ عنوان نمی توانید فرمت RAR را استخراج کنید.

پس با توجه به نکته ی بالا ، روی پوشه مربوط به قالب Right Click می کنیم و گزینه Add to archive را کلیک می کنیم:

در تصویر بالا ، شما باید حتما از پنجره باز شده ، فرمت فایل فشرده را روی ZIP قرار دهید. همچنین می توانید برای کم حجم کردن فایل قالب تا نهایت امکان، گزینه ای که در تصویر مشخص شده را روی Best قرار بدهید. OK را بزنید و کمی صبر کنید تا پوشه قالبتان فشرده شود. پس از اتمام فرایند فشرده سازی ، وارد فایل منیجر هاست شوید.

در فایل منیجر ، مکانی که وردپرس را نصب کرده اید را باز کنید و سپس به مسیر زیر بروید :

wp-content / themes

اکنون شما باید در مسیر بالا ، در فایل منیجر روی کلید Upload کلیک کنید و  فایلی که فشرده کردید را انتخاب نمایید و اجازه دهید تا به صورت کامل آپلود شود.

اکنون باید در مسیری که فایل فشرده قالب را آپلود کردید (در پوشه Themes در فایل منیجر) ، فایل آپلود شده را انتخاب و از فهرست بالای فایل منیجر لینک Extract را بزنید تا فایل استخراج شود.

پس از انجم این کار شما باید در پوشه Themes در فایل منیجر خود ، یک پوشه داشته باشید که داخل آن تمامی فایل های قالب قرار گرفته باشند.

مرحله آپلود قالب تمام شد! اکنون می توانید فایل فشرده ای که آپلود کردید را حذف کنید تا دیگران نتوانند آن را از هاستتان دانلود کنند.

 

توجه : همچنین می توانید بجای آپلود در فایل منیجر هاستتان ، از طریق ” پیشخوان > نمایش > پوسته ها > افزودن ” قالب هایی که فشرده کرده اید را آپلود کنید . در این حالت نیازی نیست که وارد فایل منیجر شوید و عملیات اضافه انجام دهید.

 

مرحله سوم : فعالسازی قالب در پیشخوان وردپرس

پس از Extract کردن ، وارد پیشخوان وردپرس خود شوید و سپس از سمت راست فهرست ها ، وارد نمایش > پوسته ها شوید و قالب جدیدی که در لیست اضافه شده را فعال کنید.

پس از فعالسازی کار نصب قالب مورد نظر به اتمام رسیده اما همچنان نیاز دارد قالب را راه اندازی کنید.

 

مرحله چهارم : نصب پیش نیازها

برخی از قالب ها ، جهت کارایی بهتر نیاز به نصب افزونه های خاصی دارند. اکثر قالب های جدید وردپرسی ، پس از فعالسازی قالب یک نوار اطلاعیه به شما نمایش میدهند که چند افزونه برای نصب به شما معرفی می کنند. در واقع نصب و فعالسازی کامل این افزونه ها ضروری است و کارکرد صحیح قالب ملزوم به نصب آن افزونه هاست .

اگر پس از فعالسازی قالب ، نوار اطلاعیه ای جهت نصب افزونه های مورد نیاز دریافت نکردید ، وارد فایل های دانلود شده (فایل قالبی که از اینترنت دانلود کرده اید) قالب شوید و به دنبال فایل راهنمای قالب باشید. به احتمال زیاد در آن فایل راهنما به شما اطلاع داده خواهد شد که چه افزونه هایی برای کارایی قالب در دست ، مورد نیاز است.

 

مرحل پنجم : درون ریزی دمو

این مرحله یک مرحله اختیاری است. یعنی زمانی که مرحله چهارم را تمام کردید ، شما می توانید از قالب به خوبی بهره بگیرید. اما برخی از قالب های وردپرسی جدید ، جهت نمایش بهتر نیاز به تنظیمات دارند. این تنظیمات علاوه بر تنظیمات خود قالب ، شامل تنظیمات افزونه های مورد نیازش هم می شود.

اگر به شخصه نمی توانید برگه ها و تنظیمات مورد نیاز قالب را ایجاد کنید ، و قصد دارید به سرعت سایتتان همانند پیش نمایش آن قالب شود ، باید از نسخه دمو استفاده کنید.

در قالب هایی که چنین امکانی برای شما فراهم شده که بتوانید سایتتان را به سرعت و در چند مرحله همانند سایت پیش نمایش آن قالب تبدیل کنید ، 2 راه دارید :

  1. عموما یک فایل xml همراه پکیج دانلودی برایتان قرار داده شده که می توانید محتویات دمو را در سایتتان درون ریزی ( Import ) کنید.
  2. خود قالب در پیشخوان وردپرس یک امکان برایتان در نظر خواهد گرفت که می توانید تنها با یک کلیک نسخه دمو را در سایتتان درون ریزی کنید.

ابتدا داخل پیشخوان یا فایل راهنمای قالب بگردید که آیا قالبی که می خواهید استفاده کنید ، امکان درون ریزی با یک کلیک را برایتان فراهم کرده یا اینکه فایل XML برایتان ارائه شده. البته ممکن است که در فایل راهنمای قالب به شما نحوه انجام تنظیمات افزونه ها و قالب به همراه لیستی از برگه های مورد نیاز برای ایجاد را آموزش داده باشد.

 

درون ریزی از طریق فایل xml

اگر در پکیج دانلودی قالبتان ، فایل دمو با فرمت XML پیدا کردید و مطمئن شدید که در پیشخوان امکانی برای درون ریزی با یک کلیک فراهم نشده ، می توانید از این طریق دمو را در سایتتان درون ریزی کنید.

برای اینکار ابتدا نیاز دارید افزونه WordPress Importer را نصب کنید. نام این افزونه را در بخش “پیشخوان > افزونه ها > افزودن” وارد کنید و آن را به سرعت نصب کنید.

پس از نصب افزونه به ” پیشخوان > ابزارها > درون ریزی ” مراجعه کنید و از لیست ابزارهای درون ریزی ، “وردپرس” یا “WordPress” را انتخاب کنید. (ممکن است نام این ابزار به صورت انگلیسی یا فارسی باشد.)

پس از ورود به صفحه ابزار مورد نظرمان ، چیزی مانند صفحه زیر خواهید داشت :

در صفحه بالا باید از طریق کلید Choose File ، فایل XML مربوط به پیش نمایش مورد نظر که در پکیج دانلودی قرار دارد را انتخاب کنید. سپس روی کلید “بارگذاری پرونده و درون ریزی آن” کلیک کنید.

کمی صبر کنید ، در صفحه بعدی از شما می خواهد که انتخاب کنید رسانه ها (تصاویر) را نیز دریافت و در سایتتان آپلود کند یا خیر؟ اگر مایل باشید تصاویر پیش نمایش را هم داشته باشید ، گزینه را تیک بزنید.

در آن صفحه شما می بایست نام کاربری برای ثبت مطالب برای آن کاربر را انتخاب کنید. بهتر است در این مرحله نام کاربری خودتان را انتخاب کنید تا تمامی مطالب و محتواها برای حساب کاربری شما ثبت شود و حساب کاربری دیگری ساخته نشود.

مراحل را تا انتها دنبال کنید. در پایان اگر همه چیز درست باشد و افزونه ها را نصب کرده باشید ، درون ریزی موفق خواهد بود و می توانید سایتتان را مشاهده نمایید.

 

درون ریزی با یک کلیک

این نوع درون ریزی در واقع ساده ترین نوع درون ریزی است . برخی از قالب های جدید چنین امکانی را در خود اضافه کرده اند که پس از فعالسازی قالب ، این امکان را خواهید داشت که در صفحه مخصوص تهیه شده برای اینکار ، نسخه پیش نمایش را در سایتتان درون ریزی کنید.

به دلیل اینکه این صفحه در هر قالب با نام و مکان مختلفی ممکن است به سایتتان اضافه شود ، باید در فایل راهنمای قالب جستجو کنید یا در پیشخوان بگردید.

 

اکنون اگر مراحل را به درستی انجام داده باشید ، قالبتان آماده است . اما نکته مهم تر این است که اگر محتوای نسخه دمو را در سایتتان درون ریزی کرده باشید ، محتواهایی خواهید داشت که به زبان سایت دمو است. یعنی ممکن است سایتتان را به انگلیسی مشاهده کنید که باید برگه ها ، فهرست ها ، ابزارک ها و مطالب را به می خودتان تغییر دهید.

هنوز دیدگاهی ارسال نشده! نظر شما چیست؟

دیدگاه شما درباره این صفحه چیست؟