وردپرس: افزودن ناحیه ابزارک جدید به قالب
کد تخفیف در جریان devme1397 %10 تا آخر پاییز97

یکی از امکانات دیگر کاربردی وردپرس که هر سایت وردپرسی از آن بهره می برد، ابزارک است. ابزارک ها به شما این امکان را می دهند تا ویژگی های جدید و بی نظیری در سایت خود داشته باشید. مانند نمایش مطالب جدید ، لیستی از آخرین دیدگاه ها ، نمایش دسته بندی ها ، نمایش فهرست ها و … . همچنین افزونه ها نیز در صورت امکان ابزارک های دیگری با کارایی بیشتر اضافه خواهند کرد مانند فرم های عضویت و ورود ، مدیریت تبلیغات و کاربردهای بسیار دیگر!

با این همه تفاسیر ، ممکن است قالبی طراحی کنید که هنوز از ابزارک پشتیبانی نمی کند و یا قالب در حال استفاده ، در آن قسمت که می خواهید از ابزارک پشتیبانی نمی کند! پس در این حالت می توانید خودتان یک ناحیه جدید ایجاد کنید و ابزارک هایتان را در آن قرار دهید.

 

مرحله اول

طبق معمول باید کد زیر را در فایل functions.php قرار دهید! کد زیر تنها جهت معرفی ناحیه جدید ابزارک استفاده خواهد شد و همچنین خواهیم توانست در آن DIV و کدهای دیگر که قبل و بعد از ابزارک ها در خروجی اعمال می شود را شخصی سازی کنیم.

function devme_custom_sidebars() {
 
  $args = array(
    'id'      => 'custom_sidebar',
    'name'     => __( 'ناحیه ابزارک دلخواه', 'text_domain' ),
    'description'  => __( 'توضیحات ناحیه در صفحه ابزارک در پیشخوان', 'text_domain' ),
    'before_title' => '<h3 class="widget-title">',
    'after_title'  => '</h3>',
    'before_widget' => '<aside id="%1$s" class="widget %2$s">',
    'after_widget' => '</aside>',
  );
  register_sidebar( $args );
 
}
add_action( 'widgets_init', 'devme_custom_sidebars' );

تنظیمات :

 • در خط 4 ، آی دی ناحیه ابزارک را باید وارد کنیم. در کد بالا آی دی مثال ما custom_sidebar است. این آی دی باید خاص باشد و قبلا ناحیه ابزارکی با این آی دی تعریف نشده باشد.
 • در خط 5 نام ناحیه ابزارک را وارد می کنیم. این نام صرفا برای باکس ناحیه در صفحه ابزارک ها در پیشخوان نمایش داده می شود.
 • در خط 6 توضیحات همان ناحیه ابزارک در صفحه ابزارک پیشخوان را وارد می کنیم.
 • خط 7 کد بالا ، در برگیرنده کدهایی خواهد بود که قبل از عنوان ابزارکها در خروجی سایت خواهند آمد. در کد بالا ما از یک h3 برای عنوان ابزارک ها استفاده کرده ایم.
 • در خط 8 شما کدهایی که بعد از عنوان ابزارک ها می توانید وارد کنید را باید استفاده کنید. در کد بالا ما همان h3 که در خط 7 آغاز کرده بودیم را در خط 8 بستیم.
 • در خط 9 باید کدهایی که قبل از محتوای ابزارک باید در خروجی استفاده شود را وارد می کنیم. در کد بالا ما از aside استفاده کرده ایم اما شما می توانید یک div جدید ایجاد کنید و CLASS هایی به آن اضافه کنید تا بتوانید محتوای ابزارک ها را راحت تر استایل دهی نمایید.
 • در خط 10 هم کدهایی باید وارد شوند که پس از محتوای ابزارک ها در خروجی آورده می شوند. در کد بالا ما همان aside که در خط 9 آغاز کرده بودیم را بستیم!

 

مرحله دوم

پس از ایجاد و معرفی ناحیه ابزارک جدید ، در پایان مرحله اول شما خواهید توانست در صفحه “ابزارک ها” واقع در پیشخوان وردپرستان ، ناحیه ابزارک ایجاد شده را مشاهده نمایید.

اما مهم ترین بخش این عملیات ، یعنی افزودن این ناحیه ابزارک به قالب باقی مانده است! جهت نمایش ابزارک های اضافه شده در ناحیه ابزارک دلخواه ، می بایست حتما آن را در فایل های قالب ، و در همان قسمتی که قصد داریم ابزارک هایمان را نمایش دهیم ، استفاده کنیم.

برای اینکار کد زیر را در قسمتی از فایل های PHP قالب استفاده کنید که می خواهید ابزارک ها در آن بخش نمایش داده شوند:

<?php if ( !function_exists('dynamic_sidebar') || !dynamic_sidebar('custom_sidebar') ) : ?>
<?php endif; ?>

تنظیمات :

 • در کد بالا در خط اول ، بجای custom_sidebar باید آی دی ناحیه ابزارکی که در مرحله اول ایجاد کرده ایم را وارد نماییم.

هنوز دیدگاهی ارسال نشده! نظر شما چیست؟

دیدگاه شما درباره این صفحه چیست؟