آموزش گرفتن بک آپ (Backup) از سایت و دیتابیس در هاست cPanel
کد تخفیف در جریان devme1400 %10 تا آخر بهار ۱۴۰۰

یکی از مهم ترین امکاناتی که Host ها در اختیار ما قرار می دهند ، گرفتن نسخه پشتیبان (Backup) از اطلاعات فایل منیجر ، ایمیل و دیتابیس است. گرفتن پشتیبان به ما این امکان را می دهد که در صورت خرابی هاست یا سایت یا دیتابیس ، بتوانیم آن را به حالت قبلی خود بازگردانیم.

امروزه هاستینگ ها بکاپ گیری خودکار دارند و در یک بازه زمانی خاص از اطلاعات ما Backup کامل می گیرند. اما ممکن است بخواهیم هاست خود را تغییر دهیم یا پیش از انجام یک عملیات خاص در یک زمان از اطلاعات هاستمان کپی داشته باشیم.

در اینجا ما 2 شیوه برای گرفتن Backup در هاست لینوکس cPanel را به شما آموزش خواهیم داد.

در هاست های cPanel دو گزینه برای پشتیبان گیری در اختیار ماست. امکان Backup و Backup Wizard . در اینجا نحوه ی کار با این دو گزینه را به شما آموزش خواهیم داد. اما در کل این دو گزینه کارایی مشابهی دارند با این تفاوت که در گزینه Backup Wizard شما فرایند یک آپ گیری یا ریستور کردن بک آپ را به صورت مرحله ای انجام می دهید اما در گزینه Backup تمامی گزینه های پشتیبان گیری و بازیابی بک آپ در یک صفحه در اختیارتان است. بنابه سلیقه و میزان آسودگی با این ابزار ، می توانید از یکی از آن ها استفاده نمایید.

 


گزینه Backup

زمانی که وارد این گزینه شوید ، یک صفحه پیش روی شما خواهد بود که در آن تمامی امکانات جهت دانلود بک آپ و Restore کردن آن را در اختیار خواهید داشت. در این قسمت عناوین موجود در این صفحه را برایتان شرح خواهیم داد:

 

Full Backup

این بخش به شما امکان می دهد یک فایل بک آپ از تمامی اطلاعات موجود در هاست خود را دریافت نمایید.

این اطلاعات شامل :

  • تمامی فایل های موجود در فایل منیجر
  • اکانت های ایمیل و ایمیل های ارسال و دریافتی در آنها و …
  • اکانت های FTP و تنظیمات آنها
  • تمامی دیتابیس ها به همراه اطلاعات ذخیره شده در آنها

در این قسمت یک کلید مشاهده خواهید کرد به نام Download a Full website Backup که تنها با کلیک روی آن و اندکی صبر ، فایل کامل را دریافت خواهید کرد. این Backup از فایل ها و تنظیماتی هستند که در همان لحظه دریافت بک آپ روی هاستتان موجود هستند.

شما می توانید با استفاده از این فایل ، سایت خود را در هاست دیگری راه اندازی کنید یا به طور معمول آن را در کامپیوتر شخصی خود نگهداری کنید.

 

Account Backups

در این بخش شما خواهید توانست بک آپ هایی را دریافت کنید که مربوط به یک تاریخ مشخص در گذشته هستند. معمولا اگر هاستینگ ها چنین امکانی را ارائه نمایند ، خواهید توانست فایل های پشتیبان مربوط به قبل را دریافت کنید.

معمولا این قسمت به صورت یک فهرست بازشو خواهد بود که تاریخ و زمان فایل Backup را به شما اطلاع خواهد داد. در صورتی که سایتتان دچار مشکل شده ، می توانید با دریافت بک آپ های موجود در این بخش ، سایت خود را به حالت قبل برگردانید!

 

Partial Backups

در این قسمت شما می توانید تنها از فایل های موجود در پوشه public_html فایل منیجر خود فایل بک آپ دریافت کنید. کافیست برای دانلود روی کلید Home Directory کلیک کنید.

و جهت Restore کردن بک آپی که در این بخش دانلود کرده اید از سمت راست این بخش ، یعنی Restore a Home Directory Backup استفاده کنید. بدین صورت که با استفاده از کلید Choose File ابتدا فایل بک آپ را به همان صورتی که دانلود کرده اید ، انتخاب کرده سپس روی کلید Upload کلیک کنید.

 

Download a MySQL Database Backup

کارایی این بخش هم از نامش پیداست! شما در این بخش می توانید از یکی از دیتابیس های موجود در هاست خود بک آپ دریافت کنید. بدین صورت که از لیست نام دیتابیس های موجود در این بخش ، روی یکی از آنهایی که قصد دارید بک آپ بگیرید ، کلیک کنید.

برای Restore کردن بک آپ از هم همین بخش در قسمت Restore a MySQL Database Backup ، فایل بک آپ دانلود شده را انتخاب و آپلود کنید.

 

Download Email Forwarders

در این بخش می توانید یک بک آپ از اکانت ایمیل و تمامی محتوای آن دریافت کنید. برای دریافت بک آپ ، روی یکی از لینک های لیست شده کلیک کرده و جهت Restore کردن بک آپ ، آن را در بخش Restore Email Forwarders انتخاب و آپلود کنید.

 


گزینه Backup Wizard

و اما گزینه دیگر در cPanel برای گرفتن Backup ، گزینه Backup Wizard است. کار با این گزینه آسان است و شما مراحل Backup گیری و Restore کردن بک آپ را به صورت مرحله ای انجام خواهید داد . دقیقا مشابه گزینه قبلی است.

زمانی که وارد این گزینه شوید چنین صفحه ای را خواهید یافت :

ابتدا توسط کلید آبی رنگ Backup یا Restore باید نوع عملیاتی که قصد داریم انجام دهیم را مشخص کنیم.

زمانی که روی کلید Backup کلیک کنید ، در صفحه بعدی باید انتخاب کنید که قصد دارید Full Backup بگیرید یا Partial Backup (بک آپ از فایل منیجر) . سپس می توانید آن را دانلود کنید.

عملیاتی که در صفحه Restore باید انجام دهید ، مشابه بک آپ گیری است! یعنی زمانی که روی کلید Restore کلیک کنید ، در صفحه بعدی باید نوع بک آپ خود را انتخاب کنید. باید انتخاب نمایید که بک آپ شما از دیتابیس است ، یا فایل منیجر یا بک آپ کامل . سپس در مرحله سوم باید فایل بک آپ را انتخاب نموده و آن ریستور کنید.

هنوز دیدگاهی ارسال نشده! نظر شما چیست؟

دیدگاه شما درباره این صفحه چیست؟