لاراول یا وردپرس (چه زمانی وردپرس استفاده کنیم و چه زمانی لاراول)
کد تخفیف در جریان devme1397 %10 تا آخر پاییز97

CMS-or-Framework
در دنیای PHP دو گروه از توسعه دهندگان وجود دارند، گروهی که با سیستم های مدیریت محتوا (CMS) نظیر وردرس، دروپال، جوملا و … استفاده می‌کنند و گروهی که از فریم ورک ها مانند لاراول، سیمفونی و … استفاده
می‎‌برند. برخی از این افراد با هر دو کار می‌کنند.
در این مقاله سعی داریم برای انتخاب بین لاراول و وردپرس راهنمایی و توضیحاتی ارائه دهیم. در یک پروژه جدید این تصمیم که از کدام یک،  لاراول یا وردپرس استفاده کنیم یک تصمیم مهم است. از طرفی برنامه نویسی با لاراول بسیار زمان بر و در نتیجه هزینه بیشتری خواهد داشت ولی سایت انعطاف پذیرتری طراحی می‌شود، در حالی که با وردپرس در زمان کمتر و با هزینه کمتر می توان یک سایت را آماده کرد. بنابراین گاهی اوقات تصمیم گیری در این مورد بسیار سخت می‌شود. برخی راهنمایی ها می‌تواند به توسعه دهنده در این انتخاب کمک کند.
1- محتوا یا فعالیت های کاربران
وردپرس یک سیستم برای مدیریت محتوا است. بنابراین اگر پروژه شامل گروه های مختلف محتوایی مانند وبلاگ/ روزنامه/ خبری/ آموزشی و … است در این صورت قطعا ورد پرس بهترین گزینه است و استفاده از لاراول برای ساخت مجدد خصوصیات مختلف مدیریت مانند ذخیره خودکار درافت ها، گالری تصاویر، تگ ها / مجموعه ها و … اصلا عاقلانه نیست.
از طرف دیگر اگر پروژه شما به طور کامل بر اساس عملکرد کاربران مانند ثبت نام، پیام های داخلی، بارگذاری محتوا، رای گیری، تطبیق پروفایل، تاریخچه پرداخت و موارد مشابه باشد، فریم ورک شخصی سازی شده بر اساس کد نویسی بسیار بهتر است. البته ذکر این نکته ضروری است که همه این خصوصیات احتمالا توسط افزونه های ورد پرس بدست می‌آید ولی برای پروژه های طولانی مدت باقی ماندن در افزونه ها بدون بروزآوری و تطبیق با شرایط مختلف بسیار سخت می‌شود.

2- پلاگین ها یا بسته های نصبی

امروزه توسعه دهندگان نه تنها باید در مورد کدنویسی بدانند، بلکه باید در مورد استفاده مجدد از کتابخانه های موجود بدون اختراع دوباره چرخ نیز آگاه باشند. اگر بتوانید یک کاری را سریعتر با استفاده از پلاگین کمکی انجام دهید، در این صورت هم برای شما و هم برای مشتری شما مفید خواهد بود یعنی برد-برد!!.

بنابراین، نکته این است که باید افزونه ها/ بسته های نصبی در مارکت ها جستحو شود و سپس بررسی شود که چه میزان از کارایی توسط انها انجام خواهد شد. اگر مشخص شود که وردپرس با افزونه های آن تمام نیاز شما را برآورده می کند، که بسیار عالی، به طور مشابه هم اگر بسته های نصبی لاراول کمک کند لاراول پیشنهاد میشود.

3- یک سایت ساده یا پروژه جدی

سوال- هدف مشتری چیست؟ معمولا سه معیار مطرح است: کیفیت، سرعت، قیمت. بنابراین اگر به عنوان مثال، یک مشتری بخواهد یک مارکت را تست کند و یک چیزی سریع/ارزان بسازد، وردپرس برایش بسیار عالی است و شما می توانید در اولن نسخه سایت چیزهای زیادی جا بدید. ولی به خاطر داشته یاشید که اگر پروژه رشد کند در آن صورت شما احتمالا مجبور خواهید شد آن را مجددا با چیزی شبیه لاراول بسازید.

4- چه کسانی با پروژه کار خواهند کرد؟

تصمیم گیری نه فقط به شما، که به کل تیم بستگی دارد. تیمی که روی کد کار می کند و در واقع از پروژه استفاده می‌کنند. با کدام مشتری راحت تر است- پنل ادمین وردپرس؟ یا پنل ادمین شخصی سازی شده؟

ممکن است پروژه در آینده با پروژه دیگری ترکیب شود چه سیستمی برای آن منطبق تر است؟

4 مورد فوق می تواند به توسعه دهنده کمک کند که برای یک سایت از کدام استفاده کند وردپرس یا لاراول

هنوز دیدگاهی ارسال نشده! نظر شما چیست؟

دیدگاه شما درباره این صفحه چیست؟